Dr. Jonah Paquette’i kendi anlatımıyla tanıyalım.

Yirmili yaşlarıma kadar yaşayıp, büyüdüğüm New York Brooklyn’de doğdum.  Ailemin çoğunun orada kalması ve Die-Hard Knicks ve Yankees hayranı yetiştirmesiyle Big Apple’ı bırakmak zordu.  Fakat birçok insan gibi yeni maceraların beklendiği Batı kıyısına çekildim.  2004 yılında Collumbia Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, California’ ya Palo Alto ‘daki PGSP-Stanford Psy.D. Consortium’da yüksek lisans eğitimine başladım. Gelecek beş yıl boyunca VA hastaneleri, kolej danışmanlığı merkezleri ve toplum ruh sağlığı kuruluşları da dahil olmak üzere çeşitli klinik ortamlarda eğitim ayrıcalığına sahip oldum.  Ayrıca alanda önde gelen psikiyatristler ve psikologlar tarafından mentorluk edilmenin iyi bir şansı da vardı.

Bu yıllar boyunca aldığım eğitim paha biçilemez olmasına rağmen ana akım ruh sağlığı yaklaşımlarından eksik bir şey olduğunu hissediyorum. Yani, hastalık, patoloji ve ıstırap üzerinde inanılmaz bir vurgu vardı ve hala etkileri devam etmektedir.  Ama madalyonun diğer tarafına ne dersin? Yüksek lisans boyunca, geleneksel eğitimimi, sağlıklılık, mutluluk ve psikolojik iyi oluş hakkında daha fazla şey öğrenerek tamamlamaya başladım.  Karakter güçleri, erdem ve mutluluk gibi şeylerin yanı sıra bu konuları inceleyen, “Pozitif Psikoloji”nin gelişmekte olan alanı karşısında etkilendim.  Bu ilgi yakın zamanda benim tutkum haline geldi ve bugüne kadar da öyle devam etmektedir.

Bugün, meslek hayatımda iki şapka giyiyorum.  İlk olarak, depresyon, endişe ve şiddetli zihinsel sağlık sorunları ile mücadele eden bireylere yardımcı olan Yoğun Ayakta Tedavi Programı’nda (IOP) çalıştığım Kaiser Permanente’de bir psikoloğum ve ikincisi olarak da sağlıklılık, mutluluk ve potansiyelinize ulaşma konularında eğitimler, danışmanlıklar ve seminerler vermekteyim.  Şubat 2015’te, mutluluk ve iyilik için yedi kanıtlanmış yolu özetleyen bir Kendine Yardım Kitabı olan Gerçek Mutluluk (Real Happiness) başlıklı ilk kitabımı yayınladım.